ART NAIF FESTIWAL – ZNAK, ŻE WAKACJE


Kiedyś, jeszcze za czasów szkolnych, początek lata kojarzył mi się ze świadectwem, mamą i czereśniami (pisałem o tym tutaj). Wyrosłem, więc od kilku lat okres beztroskiej laby łączę z kolejną edycją największego w Europie wydarzenia związanego ze sztuką naiwną – z Art Naif Festiwal. Czy coś mnie w tym roku na nim zaskoczyło? Nie. I to jest świetna wiadomość.

Po raz dwunasty w katowickiej Galerii Szyb Wilson ogrom wystawianych dzieł. Jeśli to możliwe, warto od razu założyć dwukrotne zwiedzanie. Inaczej nie da się „na świeżo” przyswoić około 1500 prac stworzonych przez ponad 400 artystów z 46 krajów. Połowa uczestników tej radosnej ekspozycji pochodzi z Europy, a połowa z innych krajów, m.in. z USA, Australii, Indii, Tanzanii, Nepalu, Brazylii, Argentyny. Darmo szukać gdzie indziej takiego zjazdu „prymitywów” z całego świata.

Art Naif Festiwal

Kamila Księżnik, Polska

Carlos Rojas, Wenezuela

Silvia Adriana Giancrisostomo, Argentyna

Irena Kmiecik, Polska

Wystawa cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Ostatnią edycję zwiedziło ponad czterdzieści tysięcy osób. A pamiętajmy, że przecież nie chodzi o sztukę uznanych twórców, wyznaczających nowe kierunki. W tym przypadku wyznacznikiem popularności jest niczym nie skażony zachwyt zwiedzających dziełami pełnymi otwartości, empatii. I światem pokazanym w najszczerszej z możliwych skal i perspektyw – dziecięcej.

Małgorzata Jęsiak, Polska

 

Glozik Jan, Serbia

 

Jan Wątłoch, Polska

 

Sergei Archipow, Finlandia

 

W tym roku krajem przewodnim i gościem specjalnym Art Naif Festiwal jest Kolumbia. Obok niej zobaczymy też silną reprezentację artystów z pozostałych krajów Ameryki Południowej i Karaibów – Argentyny, Kuby, Brazylii, Ekwadoru, Urugwaju, Haiti czy Wenezueli.

Mary Jeand Parra Mayo, Kolumbia

 

Jose Luis Toagina Chugchilan, Ekwador

 

Cristina Paula Fisher, Argentyna

 

Isidoro Javier Perez Verges, Kuba

 

Sala Pilar, Argentyna

 

Jose Luis Toagina Chugchilan, Ekwador

Cieszą mnie te same wnioski, jakie nasuwają się podczas oglądania nie tylko tej, ale każdej wystawy sztuki naiwnej. Wciąż pozostaje spontaniczna, pełna optymizmu, niezależna od obowiązujących mód, kierunków w sztuce i, co nie mniej ważne, miejscowa. Artyści z reguły umieszczają swoje symboliczno-fantastyczne wizje na tle krajobrazów wśród których mieszkają, miejsc znanych im od urodzenia. Jednym słowem, to sztuka płynąca prosto z serca.

Veronique Deloncle, Francja

 

Barbara Józefowicz, Polska

 

Maria Fernanda Azevedo Pires, Portugalia

 

Ida Lominski, Izrael

 

Podobnie widzi ją dyrektorka Art Naif Festiwal, Monika Paca-Bros: „Przede wszystkim to sztuka, która koi ducha i raduje serce, niezwykle ożywcza i odświeżająca, nastrajająca pozytywnie. To sztuka prawdziwa, dzięki której można poznać różne kultury i kraje. Ich tematyka bywa podobna, bo malarze malują swoje marzenia, wspomnienia z dzieciństwa, uroczystości czy obrzędy w swoich krajach. I wiodą nas na ścieżki, o których dawno zapomnieliśmy albo w ogóle nimi nie chodziliśmy.”

Victoria Ruiz de Cortazar, Hiszpania

 

Jozef Bazelais, Haiti

 

Igor Nekraha, Ukraina

 

Krzysztof Webs, Polska

Otwarte serce, nieskrępowana wyobraźnia – oto, co jest potrzebne, by tworzyć sztukę naiwną. Jak zwykle z podobnymi definicjami bywa, niełatwo uchwycić jej istotę. Mówiąc najogólniej: nie jest to sztuka ludowa ani nieprofesjonalna, lecz świadomy wybór pewnej konwencji i sposobu patrzenia na świat. Jakiego? Najczęściej pełnego radości z „nałożonym” filtrem sennego marzenia.

Maria Kołodziej, Polska

 

Alan Kestner, Wielka Brytania

 

Malka Tsentsiper, Izrael

 

Merete Mortensen, Dania

 

Anna Przepióra, Polska

Co mnie tak przyciąga w sztuce naiwnej? W każdym z kilku wpisów, jakie ukazały się na ten temat próbuję na to pytanie odpowiedzieć. Zawsze trochę inaczej, ale w gruncie rzeczy szukając tylko synonimów. Bo właśnie ten rodzaj twórczości, jak żaden inny niezmiennie opowiada o tym, że życie utkane jest jednocześnie z trwania i przemijania, z czuwania i snu, z ziemi i nieba.

Z sekretnego spektrum, do którego dotrzeć można jedynie przez prostotę.    

 

Art Naif Festiwal trwa od 7 czerwca do 23 sierpnia. Prace prezentowanych artystów można także kupić.

Na fotografii tytułowej obraz Ady Breedveld z HolandiiTO MOŻE CIĘ TAKŻE ZAINTERESOWAĆ

SZTUKA NAIWNA PO RAZ… JUŻ NIE LICZĘ
20.11.2018
Carlos Rojas, Hiszpania
ART NAIF FESTIWAL. LISTOPAD W SIERPNIU?
10.08.2018
XI ART NAIF FESTIWAL. ŚWIĘTO PO RAZ JEDENASTY
20.07.2018
MALARSTWO NAIWNE. MOŻNA NIE LUBIĆ?
07.04.2018
SZTUKA, KTÓRA CIESZY. ART NAIF FESTIWAL PONOWNIE
09.07.2017
O CO CHODZI Z NAIWNOŚCIĄ W SZTUCE NAIWNEJ
29.06.2017
LEKARSTWO NA SZAROŚĆ? MALARSTWO PAWŁA WRÓBLA
17.02.2017