CZY AUTO MOŻE BYĆ GRATEM


Cztery koła, podwozie, nadwozie. Auto. Wsiąść, dojechać, wrócić. Niby to wszystko. Cóż więcej powiedzieć o pojeździe wynalezionym sto trzydzieści lat temu. Wrośniętym w krajobraz niczym przydrożne drzewa, o które czasem się rozbija. A jednak bez emocji o samochodzie myśleć nie sposób.

Łączymy się z nim (albo on z nami) w tajemniczej i dyskretnej więzi. Wiadomo, że kierowca, ten z krwi i kości, bezbłędnie wyczuwa nastroje swego auta. Dobrze wie, kiedy jest ono chętnym i pogodnym kompanem podróży, a kiedy kapryśnie nadąsane pojechałoby swoją drogą. Albo pozostało w cichej zadumie wyłączonego silnika.

Czy wiem, skąd się bierze ten emocjonalny stosunek do – jeśli patrzeć lodowatym okiem – kupy żelastwa, plastiku i gumy? Wiem. To przecież nasz najbardziej intymny powiernik. Świadek naszych radości i lęków. Nadziei w drodze do celu i niepewności powrotów lub odwrotnie. Zabawnych przygód i smutnych obserwacji. Naszego śmiechu i płaczu.

A o naszych kompleksach i skłonnościach mógłby powiedzieć więcej niż najlepszy psychoanalityk. Zna nas często lepiej niż nasi bliscy. Niemy – nie opowie. Przeczuwamy, że pamięta.

Często widuję moje auto, które kiedyś sprzedałem. Żyliśmy w bardzo dobrej komitywie. Niedawno obchodziło trzynaste urodziny, a na liczniku ma tyle kilometrów, że wracałoby już dawno z Księżyca. W niektórych miejscach rdza, niczym gęsta siatka głębokich zmarszczek, dodaje niechcianej patyny. Nie da się ukryć – wiek poważny, ze wszystkimi dolegliwościami właściwymi dla motoryzacyjnego emeryta.

„To grat” – ktoś ostatnio o nim powiedział. Spojrzałem urażony i dotknięty. Teraz widząc tę osobę, za każdym razem zadaję sobie pytanie: czy z tego, co wokół niej stare, na pewno nie lubi jedynie samochodów?TO MOŻE CIĘ TAKŻE ZAINTERESOWAĆ

AUTOSTRADY. JAK TO SIĘ ZMIENIŁA POLSKA
05.09.2019
MERCEDESY TRZY. ALE ZA TO JAKIE!
28.02.2019
UCZTA DLA OKA. MERCEDES RETRO – ODSŁONA DRUGA
30.11.2018
BEZ GWIAZDY NIE MA JAZDY? PEWNE, ŻE STARY MERCEDES JEST PIĘKNY
13.11.2018
MOTOCYKLE. NIE JEŻDŻĘ, A UWIELBIAM
12.06.2018
VINCENT CURCIO „HENRY FORD” (RECENZJA)
05.11.2017
STARE AUTA ELEKTRYZUJĄ, CHOĆ NIE ELEKTRYCZNE
25.06.2017
AUTA RETRO. I DLATEGO TAK OLŚNIEWAJĄ
16.06.2017
FIAT 126p – MAŁY NARODOWY SYMBOL
14.08.2015