CZY NAZWY MIEJSCOWOŚCI ŚMIESZĄ? OJ, ŚMIESZĄ!


Przejeżdżałem ostatnio na Opolszczyźnie przez wieś Zimna Wódka. Zapytałem kilkulatka: „Wiesz, jak nazwać mieszkańców?”. Bez większego zastanowienia odparł: „No, zimnewódki i chyba zimniwódkowie”. Utalentowana lingwistycznie młodzież rzadko się poddaje, nawet jeśli nie zawsze podąża właściwym tropem. Jedno jest pewne, śmieszne nazwy miejscowości w Polsce to bezmiar twórczej inwencji, poczucia humoru i powodów do drwin z Bogu ducha winnych mieszkańców. Ratować może ich z nazewniczej opresji tylko poczucie humoru.

GADOMIEC-JEBIEŃKI

Często do nazw nietypowych dochodzą kłopoty z odmianą. Taka gmina Krzynowłoga Mała w powiecie przasnyskim ma na swoim terenie wśród 72 miejscowości najwięcej w Polsce nazw dwuczłonowych. Sprawiają one kłopot nie tylko przyjezdnym i drogowcom, ale nawet miejscowym. Doszło do tego, że Urząd Gminy na swojej stronie zamieścił ściągę, jaki jest prawidłowy zapis w mianowniku, odmiana w dopełniaczu, a nawet obowiązujące w języku polskim zasady pisowni nazw dwu- i więcej członowych. I tak wieś Gadomiec-Jebieńki brzmi w dopełniaczu – Gadomca-Jebieniek, Kaki-Mroczki to Kak-Mroczek, Romany-Fuszki to Roman-Fuszek, Ostrowe-Kokacze to Ostrowych-Kokaczy, a Goski-Wąsosze w dopełniaczu przybierają formę Gosk-Wąsoszy.

GÓRNE WYMIARY

Ostatnio odkryłem, że z nazw polskich miejscowości można bez większego trudu sporządzić „cielesną” mapę. Zacznijmy więc od ogółu do szczegółu. Czyli od wsi w województwie kujawsko-pomorskim o nazwie Górne Wymiary. Te, rzecz jasna, zaczynają się od Głowy (woj. łódzkie) i Gęby (woj. pomorskie). Schodzimy, że się tak wyrażę, w dół. Tam znajdziemy Cyców (woj. lubelskie), Podsutki (woj. podlaskie), Pieścidła (woj. mazowieckie). Jak można się zorientować, błądzimy po Babim Brzuchu (woj. małopolskie).

DOLNE WYMIARY

Z kolei w Dolnych Wymiarach (woj. kujawsko-pomorskie) ukażą się w pełnej krasie Pupki (woj. warmińsko-mazurskie), a traktując zagadnienie obszerniej, można zobaczyć Pupkowiznę (woj. mazowieckie) na całej połaci i Gołowierzchy (woj. lubelskie). Uzupełnia ten obraz Kosmaty Borek w województwie podlaskim. Dalej (a właściwie niżej) – trudno, nie wszystko może być równie powabne – napotykamy w naszym odkrywaniu na Krzywe Kolano (woj. kujawsko-pomorskie). Na samym zaś dole, cóż może być innego niż Paluszki (woj. małopolskie).

PRZYTULANKI

Wniosek, dokąd wszystkie drogi prowadzą? Ano do Roskoszy (woj. lubelskie), Całowania (woj. mazowieckie), Przytulanki (woj. podlaskie), Rozkoszówki (woj. lubelskie). Byle nie do Bałamutowa (woj. warmińsko-mazurskie), Zdrady (woj. pomorskie) i szukania coraz to Nowych Lasek (woj. zachodniopomorskie).

STARA OSUCHOWA

Pamiętajcie, bez względu na porę zawsze z ochotą zapraszają do siebie Babki Oleckie (woj. warmińsko-mazurskie), Genowefa (woj. wielkopolskie) i Nowe Rumunki (woj. mazowieckie). Na zdesperowanych czekają Szkarady (woj. mazowieckie) i Stara Osuchowa (woj. mazowieckie), której nie pomoże nawet Pudrowizna (woj. mazowieckie). Koce-Basie (woj. mazowieckie) składają ofertę grupowo i wprost. 

PARAFIANKA

Ważne, aby efektem namiętnej wizyty nie były Kłopoty-Stanisławy (woj. podlaskie). Ogólnie rzecz biorąc, nie liczyłbym za bardzo na Grzeczną Pannę (woj. kujawsko-pomorskie) i Parafiankę (woj. lubelskie), choć prawda ludowa mówi, że Małe Ciche (woj. małopolskie) Brzegi (woj. małopolskie) rwie.

ŁYSOBYKI

Panowie, zachowujmy się w kontaktach z płcią piękną jak Bartki Mocarze, a nie Leśne Bohatery (obie wsie w woj. podlaskim), Sieroty (woj. śląskie), Łysobyki (woj. mazowieckie) albo, nie daj Boże, jakaś Ciućmanija (woj. kujawsko-pomorskie), czy inna Dziadowa Kłoda (woj. wielkopolskie).

Wtedy dopiero byłyby – nawet nie Samoklęski Małe (woj. kujawsko-pomorskie) i Wielka Lipa (woj. dolnośląskie) – tylko prawdziwy męski Koniec Świata (woj. wielkopolskie).TO MOŻE CIĘ TAKŻE ZAINTERESOWAĆ

OJCOWSKI PARK NARODOWY MA JUŻ 65 LAT
04.02.2021
SZWAJCARIA RACHOWICKA. GDZIE I DLACZEGO TAK WARTO
15.10.2020
ŚWIERKLANIEC. CHOĆ PIĘKNIE, A JEDNAK ŻAL
01.10.2020
NAZWY MIESZKAŃCÓW. TRUDNE, TRUDNIEJSZE
21.11.2019
KOSZĘCIN BEZ ZESPOŁU „ŚLĄSK”. WARTO PRZYJECHAĆ?
19.09.2019
UROKI DĘBOWCA. ODSŁONA DRUGA – „LOTNICZA”
27.06.2019
LATAM, GADAM – PEŁNY SERWIS! DRON SPEŁNIA MARZENIA
04.04.2019
JAKUB PORADA „PORADA DA RADĘ. TANIE LATANIE” (RECENZJA)
04.12.2018
Wioska na Śląsku Cieszyńskim
A PO DRODZE (CIESZYŃSKIEJ) DĘBOWIEC, WIOSKA NIEDUŻA
23.10.2018