„DZIEWCZYNA Z PRZYSZŁOŚCI” I ŚLUBNE ZDJĘCIE Z PRZESZŁOŚCI


A tak coś bliżej, mniej tajemniczo? Otóż, całkiem niedawno pisałem o starej fotografii, pochodzącej z 1926 roku. Może i typowej dla tamtych czasów, poza jednym – dziewczyna w samym centrum grupy kilkunastu osób wręcz magnetycznie przykuła mój wzrok. Sprawiała wrażenie, jakby zjawiła się z innej epoki. Zachęcam do poznania tego artykułu. Jego dzisiejsza kontynuacja jest całkowicie nieoczekiwana, zaskakująca i dla mnie. Pisząc tamten, oczywiste było, że historia bohaterki zakończy się na opisie jednej anonimowej, poza znaną datą, fotografii. I byłoby tak, gdyby w niedzielne popołudnie w trakcie przeglądania archiwum, nie wysunęło się właśnie to pokazywane teraz ślubne zdjęcie.

Na odwrocie żadnych zapisków, bezskutecznie szukam choćby daty. Nie jest jednak tak źle. Na poprzednim, jesiennym ujęciu nie rozpoznałem przecież nikogo.

stara fotografia jpg.

Tym  razem zidentyfikowałem aż sześcioro. W końcu na wiejskie wesele musiała też z daleka zjechać dawno nie widziana rodzina. Z młodego i całkiem dziecięcego jeszcze wieku rozpoznanych wnioskuję, że może to być wiosna roku 1930, czyli cztery lata później.

ślubne zdjęcie jpg.

Otoczenie to samo. Płot z ostro zakończonymi sztachetami. Za nim duży, prawie miejski dom, gdyby nie dach nadal pokryty strzechą. Z ponurej jesieni przenosimy się jednak do kwitnących kasztanów słonecznego maja. Dzień jest na tyle ciepły, że najmniejszym pociechom wystarcza krótki rękawek.

To jedna z tych kolejności, które nie zmienią się nigdy – najpierw na każdej fotografii ślubnej oglądana jest panna młoda – długo i wnikliwie. Potem rzut oka na świeżo upieczonego małżonka, a dalej według własnego uznania. „Dziewczyna z przyszłości” już nie, jak poprzednio, w towarzystwie pospiesznie skrzykniętych jedenastu krewnych w zwykłych, codziennych strojach, ale w otoczeniu trzydziestu ośmiu zaproszonych gości weselnych. Odświętnie i elegancko ubranych. Mam wrażenie, że panowie nawet bardziej szykownie niż panie.

Zresztą, wystarczy spojrzeć na tych trzech młodzieńców. Gdyby usunąć tło – gotowy kadr z ceremonii wręczenia Oscarów, a nie ślubne zdjęcie na wsi.

moda męska jpg.

Dwie babcie, które na pierwszej fotografii znalazły się w trzecim rzędzie, tu z lewej strony. Stojąca ma minę poważną i mocno zasadniczą. Siedząca jest za to wyjątkowo zafrasowana. Może najbardziej tego dnia na świecie. Za to obie ubrane świetnie. Wprost czuje się dotyk wysokiej jakości materiałów. To były czasy, kiedy o tandecie poliestrowych okryć było jeszcze cicho.

babcie jpg.

Siedzący na obrusie(!) chłopcy nie są przestraszeni babcinym instruktażem, jak tamtych troje z jesieni. Najwyraźniej miastowi i najwyraźniej bracia, bo w takich samych, przybrudzonych już, podkolanówkach. W swobodnych pozach, jeszcze przez chwilę zaciekawieni, ale za moment z wigorem ruszą do dalszego odkrywania gospodarskich zakamarków.

chłopcy jpg.

Panna młoda. Lubię na nią patrzeć, bo nadal jest kimś nie pasującym do całości. Można by powiedzieć – i tutaj ponownie „organizuje” kadr, choć może na fotografii ślubnej nie jest to już tak niezwykłe. Podobnie, jak na poprzedniej, również śmiało i otwarcie patrzy w obiektyw. Bez tej dawki krzepiącej pewności siebie, za to z większą nostalgią i spokojem.

nowożeńcy jpg.

Czy raz puszczone wodze fantazji trzeba koniecznie poskromić? Nic podobnego! Dziewczyna pozostaje osobą tajemniczą. Zastanawiam się, jak potoczyło się jej życie? Czy w małżeństwie z rosłym, ogorzałym od pracy mężczyzną, była szczęśliwa? Gdzie są fotografie, na których otoczona jest wnukami? Które urodziny były ostatnimi? I czy do końca zachowała otwartość i niezależność, która wciąż tak mocno – choć przeminęły dwa pokolenia – skupia wzrok.

Wierzę, że się dowiem, kiedy tylko czas zatoczy koło.TO MOŻE CIĘ TAKŻE ZAINTERESOWAĆ

CO MI DAJE INTERNET W CZASIE „POZAMYKANEJ” KULTURY
02.04.2020
SPIRYTUS, SKLEP, ZAPASY I INNE MODNE SŁOWA
19.03.2020
GORZKIE ŻALE PRZYBYWAJCIE. O PIĘKNIE SMUTKU
05.03.2020
MYCIE SKRACA ŻYCIE (ALE RACZEJ RZADKO)
13.02.2020
SMARTFON. MASZ ODWAGĘ Z NIM ZERWAĆ?
16.01.2020
KOBIETA, BIAŁOGŁOWA, NIEWIASTA, DZIEWKA. CO TU ROBI KOBYŁA?
25.04.2019
LIST MIŁOSNY. CO NA TO MATKA, CÓRKA I ELA?
14.02.2019
ŻYCZENIA! ŻYCZENIA! GOTOWE, DARMOWE, (NIE CAŁKIEM) NOWE
27.11.2018
KOBIETA WYZWOLONA I KOBIETA Z KLASĄ. COŚ WYNIKA Z DAWNYCH PORAD?
25.10.2017