JAKUB PORADA „PORADA DA RADĘ. TANIE LATANIE” (RECENZJA)


Taka niby prosta recepta. Wystarczy przekroczyć czterdziestkę, przypomnieć sobie szczenięce lata, beztroskie wypady pod namiot i marzenia o podróżach, aby zacząć je żywiołowo i często spełniać. Zapytacie, „a koszty?”. No właśnie od tego jest Jakub Porada z praktycznym przewodnikiem „Porada da radę. Tanie latanie”. I choć z tym lataniem to nie do końca prawda, bo zdarzyło mu się też opisać tanie „przeloty” do Wilna i Białegostoku autokarem, ale nic w tym złego. Przeciwnie – autor przypomina, że i po Polsce, przy odrobinie inwencji, da się podróżować bardzo tanio. Niewiele tylko drożej, ale już samolotem, do pozostałych dziesięciu miejsc w Europie.

Loty prawie za darmo to jedno, ale co na miejscu. Przecież z lotniska trzeba jakoś dojechać do centrum, coś jeść, gdzieś spać. I tu Porada nie zostawia nas w hali przylotów, tylko podsuwa masę wskazówek, by cały pobyt był niedrogi i udany. Przygotować się do niego, co oczywiste, należy w domu. Najpierw polując na bilety, potem rozpracowując komunikację i rezerwując nocleg. Muszę przyznać, że autor dużą część zadania domowego odrobił za nas. Nawet więcej – był na zajęciach praktycznych.

Warto dodać, że w książce znajdziemy sporą liczbę linków do witryn, w których można znaleźć tani lot, spanie i nie tylko. Czyli jesteśmy prowadzeni za rękę. Tylko się przełamać i uwierzyć, że tak można. Autor swoją pasję do tanich wojaży zaczął od wypadu na kawę do Sztokholmu. Bilety w obie strony kosztowały go dwa złote. „Aż” dziesięć razy tyle kosztowały do Rzymu, gdzie spędził 24 godziny (mnie się ta operacja udała za 38 złotych). To z kolei był wypad na pizzę.

Porada skutecznie, przytaczając dane, walczy z dwoma stereotypami:

  1. Za granicą zawsze jest drożej niż w Polsce. Nawet w tradycyjnie już kojarzonej z drożyzną Skandynawii, okazuje się być czasem taniej niż u nas. Dobrym punktem odniesienia jest cena kawy. A ta, dziwnie znajoma; w Szwecji zapłacimy za napój 10 złotych, we Włoszech 6. Ogólnie, żadna sztuka – mówi podróżnik – wydać na udany weekend 1000 złotych. Frajda wtedy, gdy zamkniemy się w kwocie stu.
  2. Zagraniczny wyjazd wiąże się z koniecznością wykorzystania urlopu. Nic z tych rzeczy! Rozumiem, że determinacji wymaga decyzja, aby do Sztokholmu polecieć na jedno popołudnie (wylot o 13.20 i powrót o 21.30), ale znalezienie okazji do zmieszczenia się między piątkowym wieczorem albo sobotą i powrotem w niedzielny wieczór wcale nie jest tak karkołomne.

Wszystko to Jakub Porada opisuje w gawędziarskim, lekkim tonie.  Sam zresztą nazywa swoją publikację książką turystyczną w formie powieści. Słusznie, to nie przewodnik (miejsca opisane są na tyle, na ile można je poznać w jeden dzień), a raczej podpowiedź, jak spędzić tam efektywnie czas, nie zaprzątając sobie uwagi rozkładami i rozglądaniem, gdzie teraz skierować kroki.

Może się podobać zakończenie każdego rozdziału na temat zwiedzanego miejsca, zamknięte w czterech kategoriach: Podsumowanie, Co kręci, Co wkurza, Cennik.

przekonaj się, że podróż to jedyny zakup, który czyni cię bogatszym

Z kronikarskiego obowiązku przytaczam miejsca, w których Porada „za grosze” spędził bardzo krótkie wakacje: Białystok, Wilno, Londyn, Budapeszt, Bruksela (najlepszy rozdział), Paryż, Rzym, Nyköping, Eindhoven, Mediolan (najsłabsza część), Werona i Kopenhaga.

Zajmujące czytanie na dwa wieczory, a że potrafi wciągnąć, i na jeden. Co prawda, nie jest to gorąca nowość, ale łatwo sprawdzić, że wskazówki pozostają wciąż aktualne.

Nie zawsze uda się pojechać za przysłowiową złotówkę. Zawsze jednak nabiera się doświadczenia. To też jest szkoła życia, nie do porównania z żadną inną szkołą.

Gwarantuję – po lekturze trudno opanować chęć sprawdzenia, czy w ofercie najbliższego lotniska jest jakieś tanie latanie.TO MOŻE CIĘ TAKŻE ZAINTERESOWAĆ

OJCOWSKI PARK NARODOWY MA JUŻ 65 LAT
04.02.2021
SZWAJCARIA RACHOWICKA. GDZIE I DLACZEGO TAK WARTO
15.10.2020
ŚWIERKLANIEC. CHOĆ PIĘKNIE, A JEDNAK ŻAL
01.10.2020
KOSZĘCIN BEZ ZESPOŁU „ŚLĄSK”. WARTO PRZYJECHAĆ?
19.09.2019
UROKI DĘBOWCA. ODSŁONA DRUGA – „LOTNICZA”
27.06.2019
LATAM, GADAM – PEŁNY SERWIS! DRON SPEŁNIA MARZENIA
04.04.2019
Wioska na Śląsku Cieszyńskim
A PO DRODZE (CIESZYŃSKIEJ) DĘBOWIEC, WIOSKA NIEDUŻA
23.10.2018
CZY NAZWY MIEJSCOWOŚCI ŚMIESZĄ? OJ, ŚMIESZĄ!
31.07.2018
MUZEUM ZAPAŁEK W CZĘSTOCHOWIE. ŚWIAT ODCHODZĄCY
04.05.2018