MATRYMONIALNE. „CHCĘ DUŻO SERCA W ZAMIAN ZA SWOJE”


Anonse matrymonialne w prasie to przeszłość, a przecież kiedyś powszechnie szukano za ich pośrednictwem miłości i szczęścia. Co uderza w przedstawionych ogłoszeniach sprzed mniej więcej wieku? Owszem, pojawiają się słowa tęsknoty za romantycznymi porywami, żarliwy pęd ku szalonym uniesieniom, jednak zaskakuje, powiedziałbym, praktyczna strona zagadnienia. Nie ma zahamowań w rzeczowym przedstawianiu własnego stanu posiadania, ale równocześnie formułowaniu konkretnych wymagań finansowych kierowanych pod adresem wyśnionej wybranki/pożądanego wybranka.

Naturalnie, nie dziwi, że ogłoszenia matrymonialne to swoisty poligon manipulacji. Chodzi w końcu o zrobienie wrażenia za pomocą kilku jedynie zdań. Obraz wymarzonej osoby powinien nabierać symetrii z obrazem własnym, siłą rzeczy, lapidarnie nakreślonym. Tu potrzebna była taktyka i ważenie słów. Zwłaszcza że ogłoszenia kosztowały niemało; w takim „Głosie serca” za maksymalnie 50 słów trzeba było zapłacić aż 10 złotych, pamiętajmy – dobra przedwojenna pensja wynosiła złotych 200.
Zwróćmy uwagę na pojawiające się, i to wcale nierzadko, anonse tajemnicze, które mogłyby się stać kanwą powieści, a przynajmniej zgrabnej nowelki. Dominują jednak, z dzisiejszego punktu widzenia, humorystyczne i niezamierzenie dowcipne.
Miłej matrymonialnej lektury! (pisownia ogłoszeń oryginalna)
⊗⊗⊗⊗⊗
Niemłoda urzędniczka (czasowo zredukowana), szara i nudna jak listopadowy dzień, o wyschłem sercu, bez obfitej korpulencji, bardzo samotna i nieszczęśliwa „Czerwony płomień”
⊗⊗⊗⊗⊗
Chcę dużo serca w zamian za swoje. Młoda, ciemnowłosa
⊗⊗⊗⊗⊗
Poznam kobietę niecodziennych upodobań. Pierwszeństwo wybitnie despotycznym.
⊗⊗⊗⊗⊗
Wdowiec bezdzietny, lat 35 zarabiający rocznie do 600 rs., życzy sobie ożenić się z panną lub wdową bezdzietną, nie starszą od niego, nie ułomną, mającą prawo do szacunku, z posagiem około 5.000 rs., które będą użyte na wzięcie dzierżawy folwarku.
⊗⊗⊗⊗⊗
Podaje do wiadomości, iż po śmierci męża otwieram na nowo mój interes.
Wedle zabraku znajomości poszukuję młodego fachowca na kierownika. Ewentualnie może wżenić się do interesu.
⊗⊗⊗⊗⊗
Kawaler, katolik lat 35, brunet, dobrze wychowany, jak mówią przystojny, kupiec, pracowity i oszczędny, posiadający dobrą opinię, o średnich funduszach, pragnie zapoznać się w celach matrymonialnych z panną starszą lecz nie starą lub wdową, lat najwyżej 33, łagodną, ale przy tem zaradną, gospodarną, oszczędną i bezwarunkowo porządek lubiącą. Ponieważ jedną z głównych podstaw szczęścia małżeńskiego jest zapewniony byt materialny, pożądany przeto jest posag lub fach. Przez wzgląd na zobopólną godność uprasza się o oferty serjo.
⊗⊗⊗⊗⊗
Po 32 latach życia na na tym świecie zapragnęłam wstąpić na drogę cnoty i obowiązku, czyli wyjść zamąż. Zatem kto napisze do „Marji Magdaleny?
⊗⊗⊗⊗⊗
⊗⊗⊗⊗⊗
Wdowa ewangeliczka, posiadająca majątku 12.000 rs. Obznajmiona z praktycznem życiem i gospodarstwem miejskim i wiejskim, pragnie znaleźć męża w osobie kawalera lub wdowca bezdzietnego, od 40 do 50 lat mającego, łagodnego usposobienia, miłej powierzchowności, inteligentnego, z zacnej rodziny, z przyzwoitem stanowiskiem (bądź to w mieście bądź na wsi), praktycznego, lubiącego ciche domowe pożycie. (…) Dyskrecję zapewnia się słowem uczciwości.
⊗⊗⊗⊗⊗
Mieszkanie dla wykształconego, sympatycznego pana lat 40, który ułatwi posiadanie koncertowego fortepianu. Cele matrymonialne. Dla „Pi”
⊗⊗⊗⊗⊗
Chciałabym, czasem w wolnym chwilach od zajęć iść do teatru, kina, czy na spacer, w towarzystwie inteligientnego pana, lat 40-55, na koszt wspólny. Jestem przystojna, nie stara, szatynka, nie mająca na znajomości towarzyskie, a samotność zaczyna mi ciążyć. Panowie, tylko bardzo solidni, proszenie są składanie ofert
⊗⊗⊗⊗⊗
Inteligentnego, lat 35-45, mającego telefon, pozna Żydówka nizka, nieładna, z pewnemi dodanemi walorami, samotna.
⊗⊗⊗⊗⊗
Wydam zamąż panienkę, wykształconą, b. dobrze wychowaną, dawnych zasad, nie brzydką, posiadającą 3 pokoje, zupełnie urządzone i zagospodarowane mieszkanie, za człowieka, naprawdę wykształconego i uczciwego, do lat 40
⊗⊗⊗⊗⊗
Wdowa w wieku kobiet Balzaca wyszłaby za mąż za człowieka poważnego, wykształconego i ze stanowiskiem, gdyby się znalazł taki. Jest nie ładna i nie brzydka, inteligentna i dystyngowana, a wykształcenie umie pogodzić z praktyczną stroną życia, bez obowiązków lecz i bez wiana.
⊗⊗⊗⊗⊗
Poważne. Młody człowiek lat 25, zamożny obywatel ziemski z gub. zach. Dla braku odpowiednich stosunków w Warszawie, pragnie zawiązać poważną korespondencję w celach matrymonialnych z młodą osobą do lat 20, usposobienia łagodnego, ze średnim wykształceniem, zamiłowaną w życiu wiejskim i posiadającą fortunę do 15.000 rs. w gotówce.
⊗⊗⊗⊗⊗
Fortuno! Daj mi męża. Jestem młodą izraelitką, posiadam duży posag, mieszkanie z umeblowaniem. Mąż mój winien być przede wszystkim zdrów, dzielny i na stanowisku.
⊗⊗⊗⊗⊗
⊗⊗⊗⊗⊗
Kawaler, szlachcic, lat 37, cośkolwiek gotówki, pragnie nawiązać korespondencję z odpowiednią panienką posiadającą skład cukierków lub skład kolonialny.
⊗⊗⊗⊗⊗
Podaję się jako rzeźnik domowy. Proszę o łaskawe poparcie. Szukam żony z gotówką 100 000, bielizną cielesną i umeblowaniem. Mam flaki na sprzedaż. Józef Kotlarzyk. Górna Wilda
⊗⊗⊗⊗⊗
Obywatel ziemski, szlachcic, właściciel majątku, lat 25, blondyn, wykształcony, przystojny, poszukuje dozgonnej towarzyszki, panny młodej, nie starszej nad lat 20, ładnej, wykształconej, muzykalnej, z dobrej rodziny. Posag nie wymagalny. Oferty wraz z fotografiami proszę wysłać pod adresem…
⊗⊗⊗⊗⊗
Dentysta technik lat 30 pragnie poznać lekarkę dentystkę (…) w celu założenia wspólnego zakładu dentystycznego, gdzie ożenek niewykluczony. Dla wspólnego dobra cośkolwiek gotówki pożądane.
⊗⊗⊗⊗⊗
Sz. paniom, które okazały tak chętną gotowość podzielenia mych losów, nadsyłając prawie setkami oferty, serdeczne dzięki. Nie mogąc jednak odpowiedzieć równą gotowością tylu osobom, wybrałem jedną, resztę ofert według wskazania adresów odesłałem. – Bezinteresowny.
⊗⊗⊗⊗⊗
⊗⊗⊗⊗⊗
Która z panien Żydówek (wysoka brunetka) dobrego charakteru, energiczna, idealnych poglądów na zamiłowanie do pracy w polu i ogrodzie względnie posiada umiejętności zarządzania gospodarstwem i sprzedawania w sklepie (towary kolonialne) przy tym jest miłośniczką przyrody – proszona jest do chłopca podobnych zalet (lat 27) na towarzyszkę życia w jego domu własnym. Posag pożądany.
⊗⊗⊗⊗⊗
Znudzony nieustannemi nagabywaniami ze strony moich wierzycieli oraz doprowadzony do rozpaczy restauracyjnymi fryturami, pragnę wstąpić w związek małżeński z osobą, któraby od tych plag egipskich uwolnić mnie chciała. Mam lat 31, awanturnik, birbant i hulaka. Po ożenieniu na pewno się ustatkuję. Zdrowie dobre. Od przyszłej żony wymagam głównie dwóch rzeczy: wykształcenia, gdyż w szablonowej gąsce nie mógłbym się rozmiłować, i minimum 15 000 rs. posagu, potrzebnych do uregulowania moich interesów. Bezpieczeństwo dla posagu wskażę później. Fotografja niepotrzebna, gdyż uroda z sympatyczną powierzchownością nie zawsze chodzi w parze. Osoba nie zrażona moją otwartością, która zechciałaby nawiązać ze mną korespondencję celem bliższego poznania oraz omówienia warunków, raczy nadesłać list poste-restante pod adresem.
⊗⊗⊗⊗⊗

⊗⊗⊗⊗⊗

Baczność! Obywatelka ziemska, temperament nadzwyczajny, włada biegle językami obcemi, pozna pana, któryby zechciał zabrać ją do Ciechocinka

⊗⊗⊗⊗⊗

 

Jak by nie podsumować wrażeń z lektury, i tak Józef Kotlarzyk z Górnej Wildy, rzeźnik domowy szukający żony, oferujący przy okazji flaki, nikogo w tym zestawie nie przebije. Inne ogłoszenia matrymonialne są na tym tle jakieś bez polotu.

Żeby tak się dowiedzieć, jak mu poszło. Czy znalazł w końcu bratnią duszę z bielizną cielesną, umeblowaniem, która rozmarzonym wzrokiem pomagała mu sprzedawać podroby.TO MOŻE CIĘ TAKŻE ZAINTERESOWAĆ

MÓWIĘ PAŹDZIERNIK, MYŚLĘ LENIN ŻYWY
08.10.2020
WSZYSTKA PO 5 ZŁOTYCH! UPUST (OPUST?) NADZWYCZAJNY
14.05.2020
MIŁOŚĆ W CZASACH ZARAZY. POWRÓT DO LISTÓW?
23.04.2020
CO MI DAJE INTERNET W CZASIE „POZAMYKANEJ” KULTURY
02.04.2020
SPIRYTUS, SKLEP, ZAPASY I INNE MODNE SŁOWA
19.03.2020
GORZKIE ŻALE PRZYBYWAJCIE. O PIĘKNIE SMUTKU
05.03.2020
MYCIE SKRACA ŻYCIE (ALE RACZEJ RZADKO)
13.02.2020
SMARTFON. MASZ ODWAGĘ Z NIM ZERWAĆ?
16.01.2020
KOBIETA, BIAŁOGŁOWA, NIEWIASTA, DZIEWKA. CO TU ROBI KOBYŁA?
25.04.2019