ROGOŹNIK – NAZWA DO ZAPAMIĘTANIA, WIEŚ DO ODWIEDZENIA


Kiedy tylko zbliża się kolejne lato, wśród znajomych słyszę coraz częściej, a najczęściej zdarza się to przy okazji zbliżającego weekendu, zestaw taki oto : Rogoźnik, zalew, plaża, opalanie. I jakoś dziwnie się stało, że dotąd nie pomyślałem, żeby wszystko, o czym opowiadają, sprawdzić osobiście. A nawet się przyznam – czasem tak bywa – nie widziałem specjalnego powodu do sprawdzenia. Pewnie nic by się nie zmieniło, gdyby nie wiadomość w prasie o zwycięzcach tegorocznej edycji konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego”.

W gronie laureatów znalazł się właśnie Rogoźnik w powiecie będzińskim,  położony zaledwie około 20 kilometrów od Katowic. Nie zważając na chłodną jesień postanowiłem sprawdzić, na czym polega nagrodzona uroda tego miejsca. Czy na pewno jesień, gdy na horyzoncie listopadowe szarugi, jest dobrym wyborem? A może poczekać do lata i wtedy w pełni skorzystać z zestawu: Rogoźnik, zalew, plaża, opalanie? Na całe szczęście wątpliwości odrzuciłem. Po powrocie wiem jedno – do takiej wsi i takich krajobrazów warto wracać cały rok.

 

Zastanowiło mnie, skąd wzięła się jej nazwa. Trudno ją skojarzyć z jakimś znanym słowem. Okazało się, że nazwa Rogoźnik związana jest z roślinnością szuwarową. Rodzaj trzciny, który porasta okolice był przez ludność miejscową tradycyjnie nazywany rogożą lub rogozą. Mieszkańcy wyrabiali z niej między innymi pokrycia dachowe dla swoich domostw.

 

Już po wjechaniu od strony Wojkowic na wzniesienie, kiedy rozpostarła się przede mną panorama Rogoźnika leżącego w niewielkiej kotlinie pomiędzy wzgórzami Buczyna i Sadowie, wiedziałem, że warto było tu się pojawić. Później, w trakcie spaceru ulicami pomyślałem, czy mieszkańcy na pewno zdają sobie sprawę, w jak pięknym miejscu przyszło im mieszkać. Zieleń, teraz w jesiennych już barwach, jest wprost wszechobecna. Jest w niej jakiś hojny zapas. Tak duży, że ta licząca ponad dwa i pół tysiąca mieszkańców wieś mogłaby nim obdzielić niejedno spore miasto.

 

Z wielu miejsc widoczne jest wzgórze Buczyna o wysokości 377 metrów, wyraźnie dominujące na tle otaczającego krajobrazu. Rozpościera się stąd widok na Wyżynę Śląską, Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk. Podobno czasami przy dobrej przejrzystości powietrza można dojrzeć nawet Tatry.

 

Buczyna to nazwa wzgórza, ale i częsty w okolicy typ lasu. Zresztą nie jedyny. Dla piechurów gratka; chodzić można leśnymi ścieżkami pokonując kolejne kilometry, spotykając po drodze nielicznych spacerowiczów, a nawet – kiedy tu byłem w październikowy pogodny dzień – obcując wyłącznie z przyrodą.

 

Obok przyrody atrakcją pozostają malowniczy, zadbany park z placami zabaw, rolkostradą, skate parkiem i pump trackiem.

 

Dla każdego coś miłego, a jeśli dodamy odnowiony amfiteatr, wrażenie robi się tym większe, zwłaszcza kiedy pamiętamy, że jesteśmy na wsi.

 

Prawdziwą perłą są jednak trzy zbiorniki wodne. I pomyśleć, że oglądamy efekt działalności dawnej kopalni piasku. Ogromne zagłębienia postanowiono zalać wodą ustawiając dwie zapory wodne na potoku Jaworznik, a cały teren poddać rekultywacji.

 

Nie wiem, czy letni gwar, zapełnione pola namiotowe i kempingi, plaże pełne żądnych słońca i kąpieli odpowiadałyby mi. Na pewno jesienny, a jestem pewien, że i zimowy, i wiosenny spacer brzegami zalewów z pewnością potrafi skutecznie oderwać od miejskiego zgiełku śląskiej metropolii.

 

Oaza spokoju, ciszy z krajobrazami w bonusie. I tak całkiem niespodziewanie pojawił się nowy, całoroczny kierunek spacerowo-rowerowych wypraw. Na trwale wpisany do moich ulubionych miejsc w województwie śląskim.TO MOŻE CIĘ TAKŻE ZAINTERESOWAĆ

PÓŹNA JESIEŃ W MAŁYM REZERWACIE ŻABIE DOŁY
17.11.2021
WIEŻE KWK POLSKA O ZMIERZCHU WYJĄTKOWE
02.11.2021
LIPINY W ŚWIĘTOCHŁOWICACH. NAPRAWDĘ STRACH?
04.10.2021
ŻYMŁA I ŻYMLOK. PARA DOZGONNYCH PRZYJACIÓŁ
02.09.2021
ŚLĄSKIE ZOKI I FUZEKLE, A POLSKIE SKARPETY
22.07.2021
SZOLKA. CZYM WŁAŚCIWIE JEST
14.01.2021
RYCZKA – MAŁY WIELKI MEBEL ŚLĄSKIEJ KUCHNI
10.12.2020
BADYHALA, A INACZEJ – PERŁA WŚRÓD PŁYWALNI
17.09.2020
ŚWIĘTOCHŁOWICE SĄ BARDZO DZIWNYM MIASTEM
06.08.2020