WIEŻE KWK POLSKA O ZMIERZCHU WYJĄTKOWE


Tak, to jedno z tych miejsc, które nabierają estetycznej mocy z chwilą kiedy zapalają się reflektory i wiązki świateł skierowane w górę wydobywają z mroku zarysy obiektów. Przemysłowy krajobraz przechodzi nagłą metamorfozę i zaczyna funkcjonować w nowym, odrealnionym wymiarze. Dwie zrewitalizowane wieże Kopalni Węgla Kamiennego Polska w świętochłowickiej dzielnicy Zgoda tworzą właściwie cały kompleks kulturalno-rekreacyjny z pięcioma strefami tematycznymi. Od czasu mojej pierwszej wizyty oba szyby stały się żelaznym punktem, kiedy jestem pytany o ciekawe zabytki do zobaczenia na Górnym Śląsku.

Tym samym Świętochłowice mają obok Muzeum Powstań Śląskich jeszcze jeden obiekt, o którym nie wolno zapomnieć, jeśli tylko ktoś czuje emocjonalną więź z regionem albo ciekaw jest jego historii.

 

Historia kopalni, można powiedzieć, jest typowa dla tych ziem. Najpierw nosiła nazwę „Deutschland”. Wydobycie ruszyło w 1873 roku. Po przeprowadzonym w 1922 roku plebiscycie kopalnia ,,Niemcy’’ znalazła się w polskiej części Górnego śląska, a 3 maja 1937 roku nadano jej nazwę „Polska”. I taką nosiła do ostatniej tony po trwającym półtora wieku fedrowaniu, co nastąpiło 26 lat temu.

 

Dwie wieże kopalniane różni wszystko. Wyższa, Wieża Basztowa, została wybudowana w roku 1908 do obsługi poziomu 180 metrów. Czwarta kondygnacja została nadwieszona, to na niej znajduje się na wysokości prawie 30 metrów taras widokowy, na który można wjechać windą lub wejść po schodach. Wewnątrz zachowała się oryginalna maszyna wyciągowa z 1908 roku.

 

Bilet wstępu kosztuje symboliczną złotówkę. Warto – z platformy roztacza się rozległa panorama Świętochłowic. Często jest to też miejsce wystaw; już 4 listopada kolejna – tym razem fotografii Kamili Szymczak-Wróblewskiej „Ocalić od zapomnienia”.

 

Niższa o 10 metrów Wieża Kozłowa jest technicznym unikatem.  Tego typu stalowe konstrukcje istniały jedynie trzy.

 

Wokół obu wież stworzono pięć stref, które przywołują żywioły występujące w kopalni: „Wody”, „Ziemi”, „Drewna”, „Stali” i „Powietrza”.

 

Co z tego opisu wynika? Wieże KWK Polska i ich otoczenie to miejsce, które trzeba odwiedzić w ciągu dnia, a już koniecznie również i po zmroku, kiedy rozpoczyna się niesamowita wieczorna iluminacja o płynnie zmieniającej się co kilka sekund kolorystyce.

 

Na pytanie, dla kogo te atrakcje, odpowiedź jest prosta. Dla dużych i małych. Dla miłośników architektury przemysłowej lubiących aktywnie spędzać czas w otoczeniu zabytków na nowo i z pomysłem zdefiniowanych. Nawet dzieci, jeśli jeszcze tak o sobie jeszcze nie myślą, też będą zachwycone. Każdy znajdzie coś dla siebie. Czas przybywać do Świętochłowic!

 

O Świętochłowicach pisałem tu:

Lipiny w Świętochłowicach

Świętochłowice są bardzo dziwnym miastem

Powstania śląskie. W tym muzeum żyweTO MOŻE CIĘ TAKŻE ZAINTERESOWAĆ

PÓŹNA JESIEŃ W MAŁYM REZERWACIE ŻABIE DOŁY
17.11.2021
ROGOŹNIK – NAZWA DO ZAPAMIĘTANIA, WIEŚ DO ODWIEDZENIA
19.10.2021
LIPINY W ŚWIĘTOCHŁOWICACH. NAPRAWDĘ STRACH?
04.10.2021
ŻYMŁA I ŻYMLOK. PARA DOZGONNYCH PRZYJACIÓŁ
02.09.2021
ŚLĄSKIE ZOKI I FUZEKLE, A POLSKIE SKARPETY
22.07.2021
SZOLKA. CZYM WŁAŚCIWIE JEST
14.01.2021
RYCZKA – MAŁY WIELKI MEBEL ŚLĄSKIEJ KUCHNI
10.12.2020
BADYHALA, A INACZEJ – PERŁA WŚRÓD PŁYWALNI
17.09.2020
ŚWIĘTOCHŁOWICE SĄ BARDZO DZIWNYM MIASTEM
06.08.2020