ZWIĘDŁE PIWONIE W SZPONACH BRZYDOTY


Niewiele rzeczy wywołuje tak silne uczucie dysharmonii jak brzydota. Wiem o tym, otwieram więc kubeł na śmieci i wyjęte z wazonu piwonie zaraz tam wylądują. Przecież są brzydkie. Po tygodniu muszą być brzydkie.

Zbliżam kwiaty do oczu. Właściwie, kto powiedział, że brzydkie, a nie pełne subtelnego powabu, wytworności i nostalgicznego wdzięku. Jakie naprawdę kryterium zadecydowało, że podjąłem decyzję o pozbyciu się ich. Właśnie teraz. Czy nie jest przypadkiem tak, że sprowadziłem swoje myślenie o zwiędłych kwiatach do jednej obowiązującej kategorii. I robię tak nie tylko w ich przypadku. Wynika z tego, że być może wokół mnie znajduje się o wiele więcej przejawów piękna niż udawało mi się do tej pory dostrzec.

Wszystko przez presję narzuconych konwencji w życiu codziennym? Pozbawione refleksji, poddawanie się przyjętym normom estetycznym? Czy może otępienie zmysłów, nienawykłych do kameralnych zachwytów nad urodą świata.

Piwonia jpg.

Pora sprawdzić, jak to jest z regułą mówiącą, że tylko świeżo zerwane kwiaty są piękne. A po kilku dniach już nie. I wyciągnąć wnioski – niekoniecznie już kwiatowe.

Piwonia jpg.

Piwonia jpg.

Piwonia jpg.

 

 

Piwonia jpg.

Starożytni mawiali, że, jeśli coś jest nieprawdziwe to nie jest piękne. W myśl tego, zwiędłe piwonie i pogardliwie traktowane chwasty, przedwojenne meble ze śladami zużycia i dawno wydane książki z adnotacjami na marginesach mogą być w swojej prawdzie równie piękne jak poorana misterną siecią zmarszczek twarz starej kobiety i spracowane, mocne dłonie robotnika.

Piwonia jpg.

Współczesna estetyka już dawno wyrzuciła termin piękna jako kategorii wartościowania. Brzydotę zresztą też. Dobrze, że zostało określenie potoczne. Koślawe, jak wszystko, co subiektywne, ale dające pojęcie tęsknoty ludzkiego ducha do estetycznych przeżyć. Tych niewielkich również.

W wazonie świeżo zerwane róże. Teraz nie tak prędko dam się nabrać na wmówioną brzydotę. Trzymać się będę Arystotelesa – piękne jest zawsze to, co wywołuje pozytywne uczucia.

A róże? Na razie też zachwycają.TO MOŻE CIĘ TAKŻE ZAINTERESOWAĆ

MAKROFOTOGRAFIA NA POLNEJ ŚCIEŻCE, BLISKO DOMU.
05.11.2020
STARANNOŚĆ POPŁACA. OGRODY KAPIASA W GOCZAŁKOWICACH
18.06.2020
FOTOGRAFIA INDUSTRIALNA JEST ŁATWA. JAK MÓWIĄ
16.05.2019
LATAM, GADAM – PEŁNY SERWIS! DRON SPEŁNIA MARZENIA
04.04.2019