secundum.pl

Blog ogólnotematyczny o ekologii, podróżach, trendach

Moda

990 PRO 4 TB NVMe Samsung – dysk do gier i nie tylko!

990 PRO 4 TB NVMe Samsung – dysk do gier i nie tylko!

Współczesne gry komputerowe zachwycają swoim realizmem. Są bardzo rozbudowane, a co za tym idzie – wymagają bardzo wydajnego sprzętu. Jedną z kluczowych kwestii w konsolach oraz komputerach i laptopach gamingowych jest szybki i pojemny dysk SSD. Taki właśnie jest 990 PRO 4 TB NVMe Samsung. Co sprawia, że to idealny produkt dla gracza?

NVMe M.2 4 TB Samsung – w czym jest lepszy od dysku SATA?

Dysk SATA i dysk NVMe M.2 4 TB posiadają odmienne interfejsy. Pierwszy z nich korzysta z tej samej technologii, co dyski HDD. Jest on już nieco przestarzały, co wiąże się z dużo gorszymi parametrami niż w przypadku nośników M.2. Wciąż jednak przepustowość interfejsu SATA III jest imponująca w porównaniu z HDD, bo sięga aż 500-600 MB/s. Jest to jednak niewiele, jeśli zestawimy tę wartość z prędkością odczytów dysków NVMe M.2 4TB. Osiągają one nawet 7450 MB/s w urządzeniach opartych na PCIe czwartej generacji. Ponadto, również liczba wykonywanych operacji na sekundę jest dużo większa. A wpływa ona istotnie na wydajność sprzętu. Podczas gdy nośniki SATA oferują ok. 100 K IOPS, wartość ta w dyskach PCIe NVMe M.2 4TB Samsung sięga nawet ponad 1000 K IOPS. W przypadku modelu 990 PRO 4 TB NVMe Samsung odczyt/zapis losowy wynosi aż do 1600 K/1550 K IOPS.

990 PRO 4 TB NVMe Samsung – jak wpływa na gry?

Trzeba przyznać, że dysk 990 PRO wyróżnia się na tle innych, ponieważ niemal maksymalnie wykorzystuje potencjał interfejsu PCIe 4.0. Podczas gdy najwyższa teoretyczna prędkość odczytu sekwencyjnego PCIe 4.0 wynosi 8000 MB/s, 990 PRO osiąga aż 7450 MB/s*. A jak to wpływa na gry? Te dzięki wysokiej prędkości odczytu i zapisu sekwencyjnego szybciej instalują i uruchamiają się, a kolejne poziomy i tekstury bezproblemowo wczytują się. Dysk M.2 4 TB 990 PRO zapewnia szybsze ładowanie danych dzięki o ponad 55% większej szybkości zapisu/odczytu losowego** w stosunku do modelu 980 PRO. Wpływa to na lepszą płynność oraz skraca przestoje podczas rozgrywki. Dzięki dużej pojemności pomieści wiele gier, wliczając nawet te najbardziej rozbudowane. Mimo że niektóre z nich zajmują nawet 200 GB, na dysku o pojemności 4 TB możesz przechowywać nie tylko wiele tytułów, ale też zdjęcia, filmy czy inne dokumenty.

Ponadto warto wspomnieć, że model 990 PRO posiada system inteligentnego zarządzania energią cieplną, co znacząco wpływa na ograniczenie spadków wydajności, wynikających z przegrzania. Przy wymagających graficznie grach takie obniżenia jakości mogą się bowiem zdarzać.

Na odpowiednie funkcjonowanie dysku wpływ może mieć również jego oprogramowanie. Dysk NVMe 4 TB Samsung korzysta z oprogramowania Samsung Magician. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób zoptymalizować dysk, by poprawić jego wydajność. Program pozwala na szyfrowanie danych, bieżące monitorowanie stanu dysku czy nawet ustawianie kombinacji podświetlenia LED. Dla graczy jest to nie lada gratka.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

** Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego. Konfiguracja systemu testowego: 8-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 7 5800X [email protected], DDR4 3600MHz 16GBx2 (PC4-25600 Overclock), System operacyjny – Windows 10 Pro 64bit, Chipset – ASRock-X570 Taich. Aby zmaksymalizować wydajność dysku 990 PRO należy sprawdzić na stronie Intel lub AMD, czy system obsługuje standard PCIe 4.0. Wersja 4TB zadebiutowała na rynku w 2023 roku.

**Technologia DirectStorage firmy Microsoft pozwala na szybsze wczytywanie gier dzięki oferowanej przez nowoczesne dyski NVMe SSA szybkości przesyłania wynoszącej wiele GB danych na sekundę

Udostępnij